(004) 021 315 56 78 Luni - Duminica, 09.00 - 19.00
Acasa
Bilete    Cauta
 Harta site Contact     Instagram       
 

Home/Prima pagina    
Subiect urmator→
 

PREMII UNITER Teatru de Revista Premiul special pentru Stela Popescu si Alexandru Arsinel 2000/2001


Bilete spectacole



Teatrul de Revistã “Constantin Tãnase” Bucuresti, Calea Victoriei nr.33
Premiile pentru stagiunea teatrala 2000/2001 - Editia X

APRILIE -2002- Sala Mare a Teatrului „I.L.Caragiale“ din Bucuresti

NOMINALIZARILE pentru PREMIILE UNITER 2000 – 2001 au fost facute de un JURIU de selectie alcatuit din urmatorii critici: MAGDALENA BOIANGIU, MARINA CONSTANTINESCU, CRISTINA MODREANU, SEBASTIAN VLAD POPA si DUMITRU SOLOMON

JURIUL final, care desemneaza pe castigatorii PREMIILOR UNITER dintre aceste nominalizari, este alcatuit din: Dragos Buhagiar (scenograf), Irina Coroiu (critic de teatru si film), Ion Bogdan Lefter (critic literar), Valeriu Moisescu (regizor), Ovidiu Iuliu Moldovan (actor).
NOMINALIZARI:
Premiul pentru cel mai bun spectacol

Creatorul de teatru de Thomas Bernhard, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Act
Unchiul Vanea de A.P.Cehov, regia: Yuri Kordonski, Teatrul L.S.Bulandra
Hamlet de W.Shakespeare, regia: Vlad Mugur, Teatrul National Cluj

Premiul pentru cea mai buna regie

Alexander Hausvater pentru spectacolul „Canibalii“ de George Tabori (Teatrul Dramatic Radu Stanca Sibiu)
Victor Ioan Frunza pentru spectacolele „Calatorii cu dricul – Strategia porcului & Cu ochii de copil“ de Raymond Cousse si „Lectia de Eugen Ionescu (Teatrul Maghiar Csiky Gergely Timisoara)
Yuri Kordonski pentru spectacolul „Unchiul Vanea“ de A.P.Cehov (Teatrul L.S.Bulandra)

Premiul pentru cel mai bun actor

Horatiu Malaele pentru rolul Vanea din spectacolul „Unchiul Vanea“ de A.P.Cehov (Teatrul L.S.Bulandra)
Marcel Iures pentru rolul Bruscon din spectacolul „Creatorul de teatru“ de Thomas Bernhard (Teatrul Act)
Victor Rebengiuc pentru rolul Serebreakov din spectacolul „Unchiul Vanea“ de A.P.Cehov (Teatrul L.S.Bulandra)

Premiul pentru cea mai buna actrita

Andreea Bibiri pentru rolurile Sonia din spectacolul „Unchiul Vanea“ de A.P.Cehov (Teatrul L.S.Bulandra) si Ea din spectacolul „Zi ca-i bine!“ de Will Calhoun (Teatrul Luni)
Valeria Seciu pentru rolul D-na Bering din spectacolul „Spirit“ de Margaret Edson (Teatrul Mic)
Rodica Negrea pentru rolul Midori-san din spectacolul „Pusca de vanatoare“ de Yasushi Inoue (Teatrul Act)

Premiul pentru cea mai buna scenografie

Helmut Stürmer si Lia Mantoc pentru scenografia spectacolelor „Hamlet“ de W. Shakespeare (Teatrul National Cluj) si „Asa este (daca vi se pare)“ de Luigi Pirandello (Teatrul Maghiar Cluj
Adriana Grand pentru scenografia spectacolelor „Calatorii cu dricul – Strategia porcului & Cu ochi de copil“ de Raymond Cousse si „Lectia“ de Eugen Ionescu (Teatrul Maghiar Csiky Gergely Timisoara)
Elena Dmitrakova pentru decorul spectacolului „Unchiul Vanea“ de A.P. Cehov (Teatrul Bulandra)

Premiul pentru critica teatrala

DAN C. MIHAILESCU
MARIAN POPESCU
VICTOR SCORADET

Premiul pentru debut

Luiza Cocora pentru rolul Checchina din spectacolul „Carnavalul barfelor“ dupa Carlo Goldoni (Teatrul National Craiova)
Radu Apostol pentru regia spectacolului „Acasa“ de Ludmila Razumovskaia (Teatrul Ion Creanga)
Sorin Militaru pentru regia spectacolului „Salonul nr. 6“ dupa A.P.Cehov (Teatrul Maria Filotii Braila)

Premiul pentru teatru radiofonic

Razbunarea de Ion Atlas, regia: Dan Puican
Provocare de Doru Motoc, regia: Mihai Lungeanu
Apollonia de Aleksandar Obrenovic, regia: Gavril Pinte

Premiul pentru teatru TV

„Frumoasa calatorie a ursilor panda povestita de un saxofonist care avea o iubita la Frankfurt“ de Matei Visniec, regia: Ion Gostin
„…Escu“ de Tudor Musatescu, regia: Constantin Dicu

Premiul de Excelenta

TOMPA GABOR

Premiul pentru întreaga activitate

actor: COSTACHE BABII
scenograf: VITTORIO HOLTIER
actrita: SANDA TOMA
regizor: ALEXANDRU TOCILESCU
critica teatrala: MARGARETA BARBUTA

Premiul pentru cea mai buna piesa româneasca a anului 2001

Canalul de Kincses Elemér

Premiul special pentru spectacolul de circ

SIMION AVRAM „SIMINICA“

Premiul special pentru teatru de copii

ION LUCIAN

Premiul Mecena

CARMEN PALADE – Director General Adjunct UNIREA SHOPPING CENTER

Premiul special pentru teatru de papusi si marionete

Brandusa Zaita Silvestru

Premiul special pentru teatru de revista

Stela Popescu
Alexandru Arsinel

Sursa:
http://www.uniter.ro/programe/gala-premiilor-uniter/editia 2002/

  • PREMII UNITER Teatru de Revista Premiul special pentru Stela Popescu si Alexandru Arsinel 2000/2001

  • PREMII UNITER Teatru de Revista Premiul special pentru Stela Popescu si Alexandru Arsinel 2000/2001

  • PREMII UNITER Teatru de Revista Premiul special pentru Stela Popescu si Alexandru Arsinel 2000/2001


Imagine
PREMII UNITER Teatru de Revista Premiul special pentru Stela Popescu si Alexandru Arsinel 2000/2001
PREMII UNITER Teatru de Revista Premiul special pentru Stela Popescu si Alexandru Arsinel 2000/2001

    Pagina 1 din 1   

Reddit
Digg It
Tumblr


Alte articole similare


Bilete spectacole

Home/Prima pagina
Subiect urmator→
Top





Termeni si conditii  |  Contact  |  Harta website

 

Teatrul de Revista `Constantin Tanase` este o Institutie de Cultura a Primariei Municipiului Bucuresti.
© TeatrulTanase.ro 2008 - 2020