(004) 021 315 56 78 Luni - Duminica, 09.00 - 19.00
Acasa
Bilete    Cauta
 Harta site Contact     Instagram       
 

Home/Prima pagina   ←Subiect precedent  
Subiect urmator→
 

Trandafir_Adriana propusa la Premiile UNITER pentru intreaga activitate 2015




Ne bucuram pentru colega noastra ADRIANA TRANDAFIR,
propusa la premiile UNITER- Premiul pentru întreaga activitate
si o felicitam pe castigatoarea acestei categorii, MIHAELA ARSENESCU WERNER

Premiile Senatului și  nominalizãrile Premiile Galei UNITER 2015
 
 
            „Gala Premiilor UNITER, ajunsã la cea de-a XXIII-a ediţie va avea loc luni, 25 mai 2015 la Sala Mare a Teatrului Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti.
            Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordã în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţã, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.
            Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 16.03.2015 Senatul a acordat urmãtoarele premii:
 
PETER BROOK – Premiul de Excelenţã – în omagiu pentru aportul şi impactul spectacolelor sale asupra teatrului românesc
Au mai fost propuşi: Richard Balint, Gigi Cãciuleanu, Corina Cernea, Theodor Danetti, David Esrig, Ioana Dragoş Gajdo, Petre Ghimbãşan, Liliana Ghiţã, Claudia Ieremia, Petre Panait, traducãtoarea Antoaneta Ralian, Elvira Platon Rîmbu, Ion Rizea, Emil Sauciuc, Sergiu Tudose, Dionisie Vitcu, Daniel Vulcu, Robert Wilson sau Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, Festivalul Naţional de Teatru Tânãr Ideo Ideis, Festivalul Naţional de Teatru – ediţie aniversarã 25 de ani, proiectul 9G – Noua generaţie al Teatrului Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Festivalul Internaţional de Teatru Interferenţe de la Cluj, ediţia a IV-a.
 
Cel mai bun actor: VLADIMIR JURÃSCU
Au mai fost propuşi: Ion Abrudan, Constantin Cojocaru, Costel Constantin, Emil Coşeru, Damian Crâşmaru, Vladimir Gãitan, Dinu Ianculescu, Nemes Levente, Alexandru Mereuţã, George Mihãiţã, Valentin Mihali, Gelu Niţu, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Traian Stãnescu, Anton Tauf, Sergiu Tudose, Eugen Þugulea, Gheorghe Visu, Dionisie Vitcu, Fülöp Zoltán, Florin Zamfirescu.

Cea mai buna actriţã: MIHAELA ARSENESCU WERNER
Au mai fost propuse: Simona Bondoc, Ioana Bulcã, Florina Cercel, Ioana Crãciunescu, Ibolya Csíky, Tania Filip, Irene Flamann Cãtãlina, Cornelia Gheorghiu, Liliana Ghiţã, Monica Ghiuţã, Maria Gornic, Mariana Ivaşcu, Rodica Mandache, Adela Mãrculescu, Ileana Ploscaru, Gabriela Popescu, Tamara Popescu, Magda Stief Mugur, Adriana Trandafir, Leonie Waldman Eliad.

Regizor: Cel mai bun regizor ALEXANDER HAUSVATER
Au mai fost propuşi: Andrei Belgrader, Kincses Elemér, Victor Ioan Frunzã, Petrikã Ionescu, Gheorghe Jora.
Scenografie: CLARA LABANCZ
Au mai fost propuşi: Vioara Bara, Luana Drãgoiescu, Adriana Grand, Maria Miu, Viorica Petrovici, Florinela Popescu Fãrcãşanu, Unda Popp, Eugenia Tãrãşescu Jianu.
Criticã şi istorie teatralã: MIRA IOSIF
Au mai fost propuşi: Adrian Mihalache, Mya Liontescu, Mircea Morariu, Ion Parhon, Nicolae Prelipceanu, Mircea Tomuş, Mariana Voicu.
 
PREMII SPECIALE
Premiu special acordat Universitãţii Naţionale de Artã Teatralã şi Cinematograficã „I.L. Caragiale” din Bucureşti pentru Galele Absolvenţilor
 
Pentru a XXIII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizãria fost alcãtuit din criticii de teatru: Monica Andronescu, Mircea Morariu şi Maria Zãrnescu.
 
Nominalizãrilepentru aceastã ediţie a Galei Premiilor UNITER sunt urmãtoarele:

Cel mai bun spectacol
„De vânzare / For Sale”, un spectacol de Gianina Cãrbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti

„Mobilã şi durere”, direcţia de scenã Victor Ioan Frunzã, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bãlcescu” Bucureşti

„Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti

Cel mai bun regizor
Victor Ioan Frunzã pentru spectacolul „Mobilã şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bãlcescu” Bucureşti
Radu Nicapentru spectacolul „Incendii”, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
Andrei Şerban pentru spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti

Cel mai bun scenograf
Andrada Chiriac
  pentru scenografia spectacolului „Cerere în cãsãtorie”, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi
Adriana Grand pentru scenografia spectacolului „Mobilã şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bãlcescu” Bucureşti
Iuliana Vîlsan pentru scenografia spectacolului „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti

Cel mai bun actor în rol principal
Vlad Ivanov pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”,  Teatrul Bulandra Bucureşti
Sorin Leoveanu pentru rolul Hitler din spectacolul „Mein Kampf”, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Adrian Nicolae pentru rolul Gore din spectacolul „Mobilã şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bãlcescu” Bucureşti

Cea mai bunã actriţã în rol principal:
Alexandra Fasolã pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti
Anca Hanu pentru rolul Amalia din spectacolul „Amalia respirã adânc”, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Daniela Török pentru rolul Sally Bowles din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timişoara

Cel mai bun actor în rol secundar
Mihai Cãlin pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna”, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
Andrei Huţuleac pentru rolul "Urechiatu" din spectacolul „Mobilã şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bãlcescu” Bucureşti
Georg Peetz pentru rolul Conférencier din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timişoara

Cea mai bunã actriţã în rol secundar
Ana Ciontea pentru rolul Mama din spectacolul „Numele”, Teatrul Foarte Mic Bucureşti
Ana Covalciuc pentru rolul Proprietãreasa din spectacolul  „Omul cel bun din Seciuan” , Teatrul Bulandra Bucureşti
Katalin Berekméri pentru rolurile din spectacolul „Castingul Dracului”, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

Criticã teatralã:
Claudiu Groza, Doru Mareş, Ion Parhon

Teatru radiofonic
„Fantomele din Canterville”, dupã Oscar Wilde, scenariul şi regia artisticã: Ilinca Stihi
„Henric al V-lea” de William Shakespare, adaptarea radiofonicã: Domnica Þundrea, regia artisticã: Attila Vizauer
„Metamorfoza”, dupã Franz Kafka, scenariul şi regia artisticã: Ion Andrei Puican

Teatru TV

„Roman teatral (Însemnãrile unui nebun)”, dupã Mihail Bulgakov, dramatizare, adaptare şi regie: Vitalie Lupaşcu

„Vinovatul”, dupã Ion Bãieşu, scenariul şi regia: Ion Gostin

„Zi cã-ţi place!”, dupã Valentin Nicolau, adaptare şi regie: Cornel Mihalache

Debut

Vlad Nemeş pentru rolul M din spectacolul „Cockoşi”, Teatrul ACT Bucureşti

Ciprian Nicula pentru rolurile din spectacolul „Eşti un animal, Viskovitz!”, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

Ana Bianca Popescu pentru rolul Fata din spectacolul „Numele”, Teatrul Foarte Mic Bucureşti


  • Adriana Trandafir propusa la premiile UNITER- Premiul pentru intreaga activitate 16.03.2015.Evenimente

  • Adriana Trandafir propusa la premiile UNITER- Premiul pentru intreaga activitate 16.03.2015.Evenimente

  • Adriana Trandafir propusa la premiile UNITER- Premiul pentru intreaga activitate 16.03.2015.Evenimente


Imagine
Adriana Trandafir propusa la premiile UNITER- Premiul pentru intreaga activitate 16.03.2015.Evenimente
Adriana Trandafir propusa la premiile UNITER- Premiul pentru intreaga activitate 16.03.2015.Evenimente

    Pagina 1 din 1   

Reddit
Digg It
Tumblr


Alte articole similare


Home/Prima pagina ←Subiect precedent
Subiect urmator→
Top





Termeni si conditii  |  Contact  |  Harta website

 

Teatrul de Revista `Constantin Tanase` este o Institutie de Cultura a Primariei Municipiului Bucuresti.
© TeatrulTanase.ro 2008 - 2020